Tlamovec Thomasův 3-4 cm - Anomalochromis thomasi

Neohodnoceno
Dostupnost Skladem
Kód: 500
119 Kč
Tlamovec Thomasův 3-4 cm - Anomalochromis thomasi
Neohodnoceno
Certifikovaná přeprava

Chováme v zarostlém akváriu s dostatkem úkrytů. Chov této ryby je naprosto bezproblémový, není náchylná k onemocnění. Voda by však měla být čistá s kvalitní filtrací. Neryjí ani neničí rostliny. Ve společné nádrži vyniknou ihned tím, že „opatrují“ misku s nitěnkami podobně jako rybky Nannacara anomala. Hlídají je velmi nebojácně a dokonce napadnou prst vložené ruky. Napadají odvážně i velké ryby, avšak bez jakýchkoliv následků. Velice citlivá na chemické znečištění, špatně snáší vyšší hladiny NO3.

Mírumilovná, vhodná do společenského akvária, ovšem dostatečně velkého, s množstvím úkrytů. Ostatních ryb si vůbec nevšímají - mimo dobu tření, ale i potom jsou velmi mírné, ovšem dokáží si ohlídat okolí i před o hodně většími rybami.

Teplota: 26-28 °C. Středně velká nádrž, voda normální, dno s jemným pískem, osázení libovolné. Při vyhlubování jamek v písku pro potěr se může stát, že rybky ojediněle odkousnou rostlinku. Jikry kladou, jako většina ryb vrubozubcovitých, na kameny. Oba rodiče se obvykle společně starají o jikry i o potěr. Jikry nakladené na pevný podklad oba rodiče pečlivě ošetřují a rozplavaný potěr „vodí“ společně nádrží. Počet potěru může dosáhnout i 500 kusů. Mláďata se líhnou už po 48 hodinách, ale ještě dalších 5 dnů trvá, než se rozplavou. Přijímají drobnou živou potravu.

Pohlaví Obtížně rozlišitelné. Samice je v době tření v bříšku plnější. Tělo je zavalité, robustní, velmi podobné Aequidens curviceps, avšak pestřeji vybarvené. Zbarvení je žlutavě šedé až zlatohnědé s fialovým nádechem. Šupinky po stranách těla jsou zdobené výraznou modrozeleně lesklou skvrnou. V době tření vystupuje 6 zřetelných černých příčných pruhů. Obvykle jsou zřetelné i dvě skvrny, jedna uprostřed těla, druhá na kořeni ocasní ploutve. Skvrny i příčné pruhy mohou podle nálady rybky úplně zmizet. Od zátylku dopředu přes oko je proužek. Horní čelist je zdobená černou skvrnou, která je obklopená výrazně oranžovými a zeleně lesklými skvrnkami. Hřbetní ploutev je stříbrošedá s červeným lemováním, řitní ploutev je červenavě hnědá, příležitostně s bělavým vzorem, ocasní ploutev je žlutavá s červeným lemováním horního cípu. Obě pohlaví jsou ve zbarvení stejné.

Vyžadují živou masitou potravu - nitěnky, perloočky, buchanky, larvy komárů a pakomárů. Přijímají i suché krmivo, raději granule než vločky.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: