Betta splendens KOI Short Tail `Plakat`- samice 3 cm
Bojovnice (Betta splendens) je sladkovodní paprskoploutvá ryba z podřádu labyrintky (Anabantoidei) a čeledi guramovití (Osphromenidae). Pochází z povodí řeky Mekong v jihovýchodní Asii, z Thajska, Kambodži, Laosu a Vietnamu. Dorůstá asi 6–7 cm. Patří do skupiny tzv. pěnových bojovnic, jejichž samci staví pro potomstvo pěnová hnízda. Podobně jako ostatní labyrintky je vybavena nadžaberním orgánem, tzv. labyrintem, který umožňuje dýchání vzdušného kyslíku a život v teplých, stojatých a špatně okysličených vodách. České rodové jméno i thajský název (plakat, kousající ryba) poukazují na značnou vnitrodruhovou agresivitu a bojovnost, především mezi samci. Jejich bojové schopnosti jsou v Thajsku a dalších zemích nadále podporovány šlechtěním a využívány k tradičním rybím zápasům, na které se vsází.
Bojovnice pestrá je celosvětově jednou z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Do Čech ji roku 1897 dovezl Enrique Stanko Vráz, čímž se pravděpodobně stala první tropickou rybou chovanou v českých akváriích. Pro akvaristické účely bylo vyšlechtěno mnoho atraktivních barevných a tvarových forem. Často jsou tyto formy dlouhoploutvé, čímž se výrazně liší od divokých ryb i ryb šlechtěných pro zápasy. Ozdobné formy jsou předmětem chovatelských výstav a soutěží.
Krmení Bojovnice
Betta je všežravá ryba a potřebuje pestrou stravu. Je vhodné ji krmit různými druhy krmiva, včetně suchého, mraženého a živého krmiva, jako jsou například larvy komárů, červi nebo plankton. Vhodné je také podávat její krmivo s vyšším obsahem bílkovin, například rybí maso nebo krevety.
Rozmnožování
Betta je jednoduchá ryba na rozmnožování a není náročná na chov. Páření se může uskutečnit při teplotě vody kolem 26 až 28 °C. Samec staví pěnové hnízdo na hladině vody a samice klade vajíčka do hnízda nebo je do hnízda umístí. Po nakladení vajíček je důležité samičku odlovit, protože samec může být agresivní a napadat ji. Samička také může jikry požírat.
Samičky jsou menší než samci, dosahují délky přibližně 5 cm. Jejich barva je méně výrazná, obvykle jsou zbarveny v odstínech šedé, zelené nebo hnědé barvy. Na rozdíl od samců nemají tak výrazné ploutve ani ocas, jejich tvar je spíše zaoblený. Samičky jsou také mírumilovnější a méně agresivní než samci, proto se ve společenském akváriu mohou vyznačovat klidnějším chováním.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.