Nejlépe se cítí v malé skupince. Je-li chována samostatně, schovává se. Miluje množství úkrytů, dobře zarostlou nádrž, ovšem s dostatečně velkým prostorem pro plavání. Vyžaduje čistou vodu, pravidelné čištění dna a účinnou filtraci. Ve znečištěné vodě trpí nemocemi (nejvíce krupička) a často hyne. Není to ryba pro úplné začátečníky. Je citlivá i na vyšší hladiny dusíkatých látek. Dno by mělo být písčité nebo z jemného štěrku, aby ho mohly prohrabávat. Větší jedinci mohou poškozovat především jemnolisté rostliny a vyhrabávat je ze substrátu (není to u tohoto druhu příliš častý jev, ale v případě potřeby je možné tomu zabránit - rostliny dáme do květináče, který zapustíme do dna, navrch se dávají těžké kameny). Aktivnější jsou za soumraku a v noci. Akvárium by mělo mít tlumené osvětlení nebo na hladině plovoucí rostliny. Ryba je teritoriální a do teritoria nejsou ostatní ryby připuštěny.
Mírumilovná ryba vhodná i do společenských akvárií, je však lépe je chovat v malé skupině a s rybami přiměřené velikosti. Mezi sebou vytvářejí hierarchii, případné drobné souboje nejsou nijak nebezpečné. Ryba je teritoriální a do teritoria nejsou ostatní ryby (jiného druhu) připuštěny.
Pohlaví lze obtížně rozeznat. Rozdíly jsou patrné až v dospělosti, kdy samci jsou štíhlejší a v době tření mají kolem úst načervenalý nádech. Samice jsou celkově silnější a nejlépe je to rozpoznatelné, když jsou zaplněné jikrami. Mřížkování na těle ryb i zbarvení se může lišit v závislosti na podmínkách v akváriu, postavení jedince ve skupině, krmení, stáří...
Všežravec - přijímá živé i mražené krmivo (ideální jsou patentky) a ráda si pochutná i na řasách a zeleném krmivu. Vhodné jsou i tablety pro obyvatele dna. Vydatně likviduje všechny druhy běžných plžů v akváriu s výjimkou piskořky. Strava by měla být pestrá a pravidelně druhy krmiva střídat. Aktivnější je spíše večer a v noci, kdy je ideální doba i pro krmení. Jsou velice žravé, pozor na překrmení.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.